Tesla batteries

Batteries in move

Batteries in move

Jsme hrdým nositelem tradiční značky TESLA, která už od roku 1946 vyrábí kvalitní elektrospotřebiče. Nyní pod označením TESLA BATTERIES vyrábíme špičkové baterie a akumulátory pro široké užití v domácnosti i profesionálním prostředí.

Integrated management system policy (according to EN ISO 9001: 2015 and EN ISO 14001: 2015)

Integrated management system policy (according to EN ISO 9001: 2015 and EN ISO 14001: 2015)

TESLA BATTERIES a.s. is focused on developing, manufacturing, supplying consumer electronics batteries and accumulators within and out of the EU. TESLA BATTERIES a.s. was established in 2015.Our vision is to be a world-wide reliable leader in the development, production and distribution of batteries and accumulators for conventional consumer electronics and for industrial use. We consistently meet the requirements of quality, technical solutions, design and delivery of products and services, including efficient and effective technical and environmental support.Our policy is to continuously improve the integrated management system, which consists of a quality management and environmental management system in accordance with EN ISO 9001: 2015 and EN ISO 14001: 2015. We apply this policy in relation to all interested parties.The greatest wealth of every serious company is its employees. Due to the continuous development and progress of our management, we are constantly striving to increase our staff qualifications, create good working conditions, support and require the active participation of employees in these efforts.
We Commit:
– Protect the environment and natural resources.
– Minimize the negative impact of accidents.
– Promote and use environmentally friendly development and production facilities.
– Require gentle access to the environment (environmental protection) from service suppliers of their subcontractors.
– Prevent environmental pollution.
– Comply with relevant mandatory environmental protection obligations.
– Improve the company’s environmental performance.
– To enforce environmental principles, use the education system and motivate its employees to continually improve the company’s environmental performance.Setting goals, programs and target values ​​and their regular evaluation is a basic method of effective management. Management also undertakes to create all necessary conditions to apply this policy. We support and require the active participation of employees and co-workers in the implementation of this policy.In Prague, on 2.5.2018
David Ševčík
TESLA BATTERIES a.s.

O Společnosti

Společnost TESLA BATTERIES vyrábí a dodává baterie pro každodenní použití v přenosných spotřebičích.  Nepostradatelné jsou v domácnosti, administrativě, elektrotechnických přístrojích a zdravotnickém vybavení.  Vyrábíme primární lithiové, alkalické a zinko-uhlíkové baterie a nabíjecí NiMH akumulátory s dlouhou životností.

Většinu typů nabízíme v několika provedeních, která odpovídají jednotlivým produktovým řadám, například v provedení pro opakované nabíjení nebo jako speciální baterie s dlouhou životností.

Vyrábíme  také TESLA POWER BANK. Malé a velmí výkonné nabíjecí akumulátory nenechají váš telefon či tablet bez energie.

TESLA BATTERIES a.s.
K Bílému vrchu 2912/3, Horní Počernice, 193 00 Praha 9
IČ: 04681321
DIČ: CZ04681321
info@teslabatteries.com

David Kania
CEO
Mob. +420 777 744 487
E-mail: david.kania@teslabatteries.com

Petr Erbs
Commercial director
Mob. +420 735 161 744
E-mail: petr.erbs@teslabatteries.com

Štěpánka Zemánková
Sales representative
Mob. +420 703 470 337
E-mail: stepanka.zemankova@teslabatteries.com

Simona Pyšová
Back office administrator
Mob. +420 734 797 112
E-mail: simona.pysova@teslabatteries.com